PolishEnglishFrenchGermanRussianSwedishDanish

Krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii - 21 czerwca 2017, godz. 9.00, Port Jachtowy2017-06-21

21 czerwca br . w Kołobrzegu odbędą się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii.

Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzania okrętów i jednostek hydrograficznych. Wśród jednostek które zacumują w Kołobrzeski porcie niewątpliwą atrakcją będzie ORP Heweliusz. Wymiary: 61,6 m (długość) x 11,2 m (szerokość) x  3,5 m (zanurzenie). ORP  Heweliusz w ciągu lat swojej służby wykonał szczegółowe badania wielu bałtyckich wraków min. odnalazł i zweryfikował wrak kutra rybackiego WŁA-90 i torped na redzie portu gdyńskiego. W 1990 roku brał udział w wyprawie antarktycznej, w 2006 r. w poszukiwaniu na Morzu Północnym wraków okrętów podwodnych, polskiego  ORP ORZEŁ i holenderskiego Hr.Ms. O 13, w 2007 r. weryfikował pozycję wraku BREMERHAVEN, słynnego niemieckiego "statku śmierci".

Kolejną jednostką będzie ORP Nakło. Wymiary 38,5 m (długość) x 7,3 m  (szerokość) x 1,85 m (zanurzenie). ORP Nakło (numer burtowy 640) jest trałowcem projektu 207P. Wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „GARDNO”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo - szklanego. Okręt uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną. Napęd główny stanowią dwa silniki napędzające dwie śruby.

Przybędzie również najnowsza jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Szczecinie "Drętwa". Wymiary: 13 m (długość) x 4 m (szerokość) x 1.1 m (zanurzenie).

Kolejnym punktem programu będzie Wystawa Hydrograficzna prezentująca dorobek polskich instytucji w zakresie hydrografii (BHMW, 3FO, 8FOW, Urzędów Morskich, Akademii Marynarki Wojennej) oraz firm zajmujących się sprzętem hydrograficznym.
Ciekawą atrakcją będzie prezentacja specjalistycznego sprzętu hydrograficznego typu sonary i pojazdy podwodne.

 

Podczas obchodów Światowego Dnia Hydrografii w Porcie Jachtowym ul.

Warzelnicza odbędzie się również Konferencja po hasłem „Kartowanie mórz, oceanów i szlaków żeglugowych - ważniejsze niż kiedykolwiek”.


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.